EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Ważne strony internetowe:

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku

Stres egzaminacyjny. Materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów
Stres egzaminacyjny. PORADNIK dla ósmoklasistów i maturzystów
Stres egzaminacyjny. NARZĘDZIOWNIK dla ósmoklasistów i maturzystów
Stres egzaminacyjny. PORADNIK DLA RODZICÓW
Stres egzaminacyjny. SCENARIUSZE lekcji

Źródło: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/stres-egzaminacyjny-materialy-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli/

- ważne terminy -

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty

Termin główny

1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
  2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
  3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00

Termin dodatkowy

1. język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
  2. matematyka – 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
  3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2024 r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom

3 lipca 2024 r.

Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji

do  3 lipca 2024 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji

3 lipca 2024 r.

do ok. 28 września  - Szkoła ma obowiązek zapoznać rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

do 30 września  - Rodzice mają obowiązek złożenia dyrektorowi szkoły pisemnej deklaracji:

1) wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu

2) informującej o zamiarze przystąpienia do egzaminu z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języki regionalnym

do 15 października  - Rodzice przedkładają dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli dokument nie był złożony wcześniej.

nie później niż do 20 listopada - Szkoła ma obowiązek przekazać rodzicom pisemną informację o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających. W ciągu trzech dni roboczych od otrzymania tej informacji rodzice składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu.

do ok. 15 lutego - Rodzice składają pisemną informację o zmianie/zmianach w deklaracji złożonej do 30 września.

do ok. 15 lutego - Złożenie w porozumieniu z dyrektorem szkoły wniosku o przeprowadzenie egzaminu w miejscu innym niż szkoła

do końca kwietnia - Rodzice przekazują dyrektorowi szkoły wniosek o zmianę deklarowanego przedmiotu – dotyczy uczniów, którzy zostali laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych lub laureatami konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.

Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) dostępne są również:

1. informatory o egzaminie ósmoklasisty z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych wraz z aneksami obowiązującymi w roku 2023 i 2024
  2. przykładowe arkusze egzaminacyjne z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych
  3. arkusze egzaminu próbnego z: języka polskiego, matematyki i języków obcych nowożytnych
  4. arkusze egzaminacyjne wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów w kolejnych latach (2019–2023)

Autor: Szkoła Podstawowa w Służewie