Spotkanie z wolontariuszami Towarzystwa Salezjańskiego, ks. Markiem Kowalskim i p. Anną Poliszkiewicz

Uczestnikami spotkania z ks. Markiem Kowalskim i p. Anną Poliszkiewicz- Wolontariuszami z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego byli uczniowie szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych i nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Uczestnicy spotkania  obejrzeli filmy, zdjęcia przedstawiające trudne warunki codziennego życia mieszkańców Ugandy. Wysłuchali relacji Wolontariuszy z pobytów misyjnych. Zapoznali się z problemami, z którymi mieszkańcy Afryki zmagają się na co dzień. Największe wrażenie na słuchaczach zrobiły rzeczy  wykonane przez dzieci z afrykańskich wiosek-piłka z liści bananowca lub etui z wyłowionych z oceanu worków plastikowych. Najbardziej wzruszające fakty dotyczyły trudnych losów dzieci, które straciły rodziców i często zmagają się z głodem lub chorobą. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest adopcja na odległość, zrozumieli, że tak naprawdę pomoc może nieść każdy. Wystarczy tylko dobra wola, empatia, własna inicjatywa i trochę poświęcenia. Spotkanie zakończyło się refleksją i wnioskami na temat cywilizacji w krajach afrykańskich oraz potrzeby udzielania pomocy potrzebującym.

Tatiana Przekwas

Lider SEG